reklama

Krehké sťahovanie?

Legendy o stovkách či tisíckach nepredaných bytov, ktoré stoja prázdne, občas v nich prídu brigádnici zasvietiť a inak mátajú po nociach developerov, kolujú v Bratislave už  od vypuknutia krízy. Niektorí predávajú byty s pomocou rôznych kampaní a zliav, iní skúsili cestu prenájmov s možnosťou byt odkúpiť neskôr. Lenže platí, že tí ktorí majú peniaze, o tento druh bytov záujem nemajú a  tí ktorí byty potrebujú majú obvykle finančne suchoty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ak si človek v hlavnom meste hľadá vlastné bývanie a chce novostavbu, vybrať si môže z viac ako stovky projektov. Na trhu je podľa realitných kancelárií voľných aktuálne približne 3 000 bytov. Najstaršie –nové – voľné byty sú z ešte predkrízového roku 2007. Rýchlosť predaja z čias pred krízovými rokmi, keď developer za dva či tri mesiace našiel kupcov pre stovku bytov, je minulosťou a zrejme sa už nevráti. Lenže – opäť prichádza tlak na výstavbu nových, prípadne rekonštrukcie starších objektov na takéto byty. Príčina je jednoduchá – štát sa do konca roku 2016 musí úplne vysporiadať s reštitúciami. To znamená, že prišiel čas, keď majitelia domov môžu každoročne nájomcom v reštituovaných a privatizovaných domoch zvyšovať nájomné o 20% a po januári 2017 začnú za bývanie požadovať „trhové nájomné“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stovky rodín budú nútené presťahovať sa do náhradných, sociálnych bytov. A to je ďalšia skupina obyvateľov, ktorú bude treba uspokojiť nájomným bytom a to bez ohľadu či títo ľudia majú vlastné finančné prostriedky. Aj keď nemožno vylúčiť, že predsa len sa nájdu investori, ktorí sa rozhodnú časť svojho majetku (napr. rôzne slobodárne alebo nevyužité internáty) zhodnotiť rekonštrukciou. Je tu príležitosť pre stavebné firmy (najmä v Bratislave), získať pri súčasnej stagnácii stavebníctva pomerne lukratívnu zákazku. Kardinálnou otázkou zostáva, ako zladiť záujmy občanov s bytovým problémom a investorov, aby sa im oplatilo ísť do výstavby nájomných sociálnych bytov. Je tu zároveň príležitosť pre vlastníkov pozemkov, zbaviť sa tých, menej lukratívnych či problematických, lebo v každom prípade, čas je neúprosný a koniec roka 2016 sa pomaly, ale isto blíži. Realitou zostáva aj skutočnosť, že najmä bratislavskí staromešťania budú musieť zabudnúť na lokalitu, v ktorej dlhé desaťročia žili alebo sa v tejto časti dokonca narodili. Budú sa musieť zmieriť s tým, že náklady na bývanie podstatne stúpnu a to nielen vo zvýšenom nájomnom, lebo pre novopostavené byty sa platí vyššie nájomné, ale priplatia si či už za dopravu k lekárovi alebo do práce a podobne. Budú sa musieť zmieriť aj s tým, že novopostavený náhradný sociálny byt je nielen omnoho menší voči tomu, ktorí budú musieť vypratať, alebo že možnosť odkúpenia je čisto teoretická a ak, tak iba za trhovú cenu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Štát sa sám postaral o zánik nájomného bývania na Slovensku. Bývalé vedenie mesta Bratislavy nepovažovalo tému nájomných bytov za prioritu, a preto bratislavská samospráva neurobila žiadny pozitívny krok a žila z podstaty bývalých rokov. Na nájomné bývanie poskytovala byty postavené ešte v minulosti, pred rokom 1989. Okrem toho tieto byty všetky predchádzajúce vedenia samosprávy poprideľovali väčšinou „svojim“ priaznivcom, ktorí síce v súlade so zákonom, ale v nesúlade s morálkou tieto za pár korún skupovali. (Čo na tom, veď morálka sa dnes nenosí).

 Určite nie je zbytočné, začať s výstavbou nájomných a tzv. štartovacích bytov pre mladé rodiny. Ak sa tak nedeje, resp. iba veľmi málo, je to chyba nielen samospráv, ale predovšetkým neschopnosť ministerských úradníkov na výstavbe. Tí už dávno mali spustiť projekt, ktorí by nielen inšpiroval, ale aj pomáhal všetkým tým, ktorí by prejavili záujem vstúpiť do projektov výstavby nájomných bytov najmä pre mladé rodiny. Aj keď mnohé štatistiky bývajú mnohokrát možno aj úmyselne nepresné, verím tomu, že v hlavnom meste sa postavilo najmenej nájomných bytov. Sú mestá, či drobné obce, ktoré úspešne postavili, alebo kúpili niekoľko bytových domov a to aj s pomocou Štátneho fondu rozvoja bývania. Je všeobecne známe, že ceny nehnuteľností na Slovensku v porovnaní s príjmami občanov sú neprimerane vysoké. Podiel nájomných bytov na Slovensku z celkového bytového fondu je iba 2,7% (podiel nájomných bytov v EU je od 18 do 60%), čo nevytvára predpoklady na rozvinutie trhu s bytmi. Trh s nehnuteľnosťami stagnuje aj preto, lebo stagnuje celé národné hospodárstvo. Nielen kvôli kríze, ale aj preto, že to niekomu veľmi vyhovuje. Výstavba nájomných bytov a bytov vôbec, má klesajúci trend. Ide aj o výstavbu nájomných bytov podporených zo ŠFRB. Predpokladá sa, že v budúcnosti budú obce vo väčšej miere obstarávať nové nájomné byty kúpou od investorov, lebo nájomné byty je možné obstarávať nielen výstavbou. Samozrejme, ak budú mať dostatok finančných prostriedkov, lebo zatiaľ je trend opačný – obce predávajú svoj majetok, vrátane nehnuteľností. Nepochybne sa tak deje aj v rozpore so zákonom o obciach. Ale to dnes nikto neskúma. Fakt je, že domy nerastú ako hríby. Fakt je, že štát si vie zákony upravovať tak, ako to vyhovuje štátu a nie ako ich potrebujú tí, pre ktorých sú určené. Je smutné a zároveň smiešne, že nájomcovia bytov musia doslova bojovať o svoje práva a to nielen s majiteľmi, ale aj so štátom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak v minulosti štát ukradol vlastníkom majetok, konkrétne nájomné bytové domy, tak sa štát správal ako bytová mafia a mal by minimálne tento stav napraviť. Nie však na úkor nájomníkov. Lebo, zatiaľ to vyzerá tak, že ten istý štát sa opäť správa ako bytová mafia. Rozdiel je iba v tom, že tentoraz ide postihnúť nájomníkov, ktorí bývajú v privatizovaných a reštituovaných domoch. A keby sa u nás kvôli bytovej mafii naozaj zatváralo, tak štát by z basy tak skoro nevyšiel. Ani pri prípadnej amnestii.

Kristián Straka

Kristián Straka

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Staromešťan a záleží mi na tom, ako Staré Mesto vyzerá - v očiach nás obyvateľov a tiež jeho návštevníkov. Často sa hanbím za nečinnosť kompetentných, no robím všetko pre to, aby sme boli hrdí na miesto kde žijeme.Nikdy som nebol v žiadnej strane. V tomto volebnom období zastávam post poslanca v miestnom zastupiteľstve za Bratislavu - Staré Mesto Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu