Záleží iba na nás.

Autor: Kristián Straka | 7.9.2014 o 12:41 | Karma článku: 6,76 | Prečítané:  391x

Žijeme vo svete, ktorý je hore nohami, v ktorom sa všetko pomiešalo. Politika, ekonomika, kultúra, sociálne vzťahy. Pozeráme sa na ten guláš a kritizujeme skoro všetko.

Niektorí z nás aj hľadajú riešenia. A dokonca sú aj takí, ktorí si trúfajú prísť s riešením na verejnosť. Je to správne. Pokiaľ vedomie spoločnosti za svet nevyhasne, nemusíme sa báť. Všetko začína rodinou, domovom, samosprávou, lebo tam sme všetci priamo zainteresovaní. Samospráva je však nenahraditeľná iba vtedy, ak občania vedia priamo pomenovať svoje problémy. Ak sa priamo zapájajú do samotných riešení. To nie sú iba ľudia nespokojne šomrajúci, ani dav hlupákov, ale sú to občania so svojim vlastným názorom, ktorý treba rešpektovať. Všetci by sme mali byť takí. Lebo samospráva sme my všetci. Lebo každý dom, keď chceme aby pevne stál, potrebuje kvalitné základy, nielen kvalitnú strechu. Okrem toho, dom bez základov nemá žiadnu stabilitu.

Právo hovoriť do vecí verejných majú všetci ľudia. Nielen tí, ktorých sme si zvolili vo voľbách a ktorí si myslia, že zastupujú všetkých obyvateľov jednotlivých miest a obcí, lebo vraj oni sú tí jediní, ktorí majú patent na rozum.  Lebo sú to síce podľa zákona naši legitímne volení reprezentanti, ale koľkými obyvateľmi?

Samospráva je pre občanov nielen dobrá, ale aj nevyhnutná. Nemusí vyhovovať politikom. Politici síce vedia pekne rozprávať a mnohokrát aj konať. Ale v prvom rade majú záväzky  k politickým stranám, ktoré ich do volieb nominovali a financovali ich volebnú kampaň. Ak budeme posudzovať kandidátov za primátorov, starostov a poslancov iba podľa  veľkosti ich kampaní, ihneď odsúdime na druhú koľaj všetkých nepolitických, t.j. nezávislých kandidátov, lebo tí na rozsiahle kampane nemajú dostatok finančných prostriedkov.

Počas môjho viac ako desaťročného zúčastňovania sa zasadnutí mestských a miestnych zastupiteľstiev som sa často stretával s ponižujúcim postojom politickej reprezentácie a politicky nominovaných orgánov samosprávy k občanom. Mnohokrát som si kládol otázku: „Sme ešte občanmi?“. Predstavitelia samosprávy by podľa môjho názoru mali byť závislí iba od vôle občanov. Bez ohľadu na „vyššie“ politické záujmy. A ešte niečo: Pozor predovšetkým na takých „nezávislých“, ktorí v minulosti boli členmi rôznych, aj niekoľkých, politických strán a s obľubou kandidujú neustále, lebo si myslia, že nie oni majú slúžiť občanom, ale občania majú slúžiť im.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?